start-nr. boat crew sail area (m2) weight (kg) picture
1

CC

Bavaria 340

NSK

 

0d - 0h -0m - 0s

Michael Hein Nielsen

Camilla Nielsen

46

up&down

4.300
2

MILLA

Comfortina 38

LYC

 

0d - 0h -0m - 0s

Thomas Bohnen

tba

70 up

110 down

6.800
3

tba

 

0d - 0h -0m - 0s

Fabian Aebi

Heinz Aebi

tba tba  
4

DORIE

Boström 31

 

0d - 0h -0m - 0s

Thomas Knop

solo

35 up

75 down

3.500  
5

SCYLLA 2.0

Compis 33

BSS

 

0d - 0h -0m - 0s

Gustaf Drake

Eric Lundquist

55 up

95 down

5.100
6

BEBOP

Luffe 40

LYC

 

0d - 0h -0m - 0s 

Olaf Fahrenkrog

tba

77 up

147 down
5.500
7

CAIPIRANHA

Dragonfly 32

Kreuzer Abteilung

 

0d - 0h -0m - 0s  

Steffen Scheef

Heiner Wolfshöfer

71 up

124 down
3.500
8

MJÖLNIR

Dragonfly 28p

WSV1911

 

0d - 0h -0m - 0s

René Fenske

Kati Fenske

Mirko Schünemann

63 up

122 down
2.500
9

ÄLVA

Jeanneau Sun Odyssey 36.2

WYC-BHV

 

0d - 0h -0m - 0s

Uwe Michaelis

Yvonne Michaelis

Udo Wischhusen

Claas Lehmkuhl

65 up

112 down
5.600
10

KLEIN-A

Albin Ballad, 30ft

SVAOe

 

0d - 0h -0m - 0s  

Olaf Spendig

Marc Spendig

48,1 up

85,9 down
3.300
11

HEDONIA II

Hallberg Rassy

Kreuzer Abteilung

 

0d - 0h -0m - 0s  

Matthias Spanka

tba

tba 11.000
12

FLANEUR

Farrier F82R

SLRV

 

0d - 0h -0m - 0s 

André Bätz

solo

49 up

110 down
1.100
14

RHE

Arcona 400

SC-Rhe

 

0d - 0h -0m - 0s 

Ines Drechsler

tba

tba tba
15

CARINA

Najad 361

SC-Rhe

 

0d - 0h -0m - 0s 

Rüdiger Schewe

tba

tba tba
16

ULYSSES

Impala 30

Fynshav Bådelaug

 

0d - 0h -0m - 0s 

Wolfgang Schulz

Jörn Lüdemann

Kai Drohne

Stephan Matzen

40 up

100 down
3.500
17

JANNE

Arcona 32

SC-Rhe

 

0d - 0h -0m - 0s 

Burkhard Rosenberg

Gabriella Marx

54

up&down

4.200
18

INDEE

self build one off

9x3m

 

0d - 0h -0m - 0s 

Rico Trams

Mario Trams

52

up&down

4.500
19

LUV

X 4.0

 

0d - 0h -0m - 0s 

Heiko Tornow

tba

tba tba
20

DORI

Eygthene 24

ASC

 

0d - 0h -0m - 0s 

Thorsten Junge

solo

25 up

56 down
2.100
21

FORTYTWO

Lotus 40

SC-Rhe

 

0d - 0h -0m - 0s 

Ludwig Bolle

tba

40 up

95 down
3.200
22

SANTARO

Dehler 35cws

Kreuzer Abteilung

 

0d - 0h -0m - 0s  

Dr. Volker Machan

tba

63 up

108 down

5.000
23

ITHAKA

Sommerfeldschale

 

0d - 0h -0m - 0s

Peter Dinkelacker

solo

22

up&down

1.800
24

DON QUIXOTE

Fingal

GKSS

 

0d - 0h -0m - 0s

Dag Olsson

solo 

40 up

70 down

3.000
25

BELUGA

Belack 31

Barther Segler-Verein

 

0d - 0h -0m - 0s

Wolfgang Koenig

tba

47 up

89 down

3.500
26

WILDE PERLE II

Dragonfly 28p

DRS

 

0d - 0h -0m - 0s

Karlheinz Müller

tba

63 up

122 down

2.500
27

ANNE BONNY

Arcona 400

Seglervereinigung Wilster e.V.

 

0d - 0h -0m - 0s

Hans-Jürgen Färber

Martina Seifert

tba

100 up

175 down

7.200
28

SCAMPOLO

J/35

MVSH

 

0d - 0h -0m - 0s

Wolf Andre Schmidt

tba

74 up

120 down

6.000
29

SAKURA

DF28 Permormance

Maas&Roer

 

0d - 0h -0m - 0s

Alexander Wilms

Elena Wilms

64,5

up&down

2.300
30

LULI

L 30

 

0d - 0h -0m - 0s

Olaf Esterl

Anne Halzl

Pia Esterl

52,5 up

112,8 down

2.130
31

YEMANJA

Faurby 424

Schwartauer SV

 

0d - 0h -0m - 0s

Marco Scharp

Jonas Scharp

tba

75 up

160 down

8.000
32

XENIE

X-43

SpYC

 

0d - 0h -0m - 0s

Christian Ahrendt

tba

90 up

180 down

8.400
33

AKOYA

Salona 37

Burger SV

 

0d - 0h -0m - 0s

Christian Harcke

Erida Harcke

Nicolas Harcke

81 up

120 down

6.400
34

RASTABAN

Dragonfly 40 ultimate

 

0d - 0h -0m - 0s  

Werner Buschmann

tba

102 up

215 down
6.500
35

MOANA BLU

Helen 38, van de Stadt, self built

 

0d - 0h -0m - 0s 

Alfred Meixner

tba

75 up

132 down 

8.600
36

KAREDIG

one off

NSV

 

0d - 0h -0m - 0s

Jürgen Leicher

tba

72 up

131 down  
7.500
37

TBA

tba

SGE

 

0d - 0h -0m - 0s

Werner Roßmann

tba

tba tba
38

ZUKUNFT IV

Baltic 52

KYC

 

0d - 0h -0m - 0s

Niklas Schubert

tba 
tba tba
39

PASSATEMPO

Dehler 37

SpYC

 

0d - 0h -0m - 0s

Harald Libuda

Dieter Watter

Ralf Schönefeld

tba tba
40

WILLI

Hanse 458

Bielefelder YS

 

0d - 0h -0m - 0s

Michael Giehl

Helmuth Wendler

103 up

220 down

11.700
41

EBBTIDE

Baltic 33

VHS

 

0d - 0h -0m - 0s

Matthias Meyer

tba

120

up&down

5.000
42

SIRENE

Ixylon

 

0d - 0h -0m - 0s

not yet public

not yet public
tba 190
43

FIORDILIGI

Fjord MS 33

MSK

 

0d - 0h -0m - 0s

Frank Krupinska

tba

60 up

90 down
7.500
44

TRIGON

Matcher 37

Segelgruppe FH Kiel

 

0d - 0h -0m - 0s

Markus Pelz

R. Köhling

tba

81 up

125 down
4.500
45

TBA

Vereinsyacht

DHH

 

0d - 0h -0m - 0s

Achim Dreyer

tba

tba tba  
46

CHAMPAGNExPRESSEN

Albin Express

SVK

 

0d - 0h -0m - 0s

Thomas Doejen

solo

tba 1.800
47

XXX

Luffe 37

YC Wismar

 

0d - 0h -0m - 0s

Heike Tews

Bernhard Tews

tba 3.800
48

NIKE

Luffe 45

SKWB & NRV

 

0d - 0h -0m - 0s

Dr. Patrick Wendisch

Brigitta Wendisch

101 up

210 down

9.760
49

WINDSPIEL

Westerly Tempest 31

Kreuzer Abteilung

 

0d - 0h -0m - 0s

Arnold Zimmermann

Christine Zimmermann 

38 up

60 down
4.500
50

MATRIX

Dragonfly 25 Touring

MYC Stade

 

0d - 0h -0m - 0s

Friedhelm Kahl

solo

34 up

80 down
1.200
51

SAGA

Swan 47

Snekkersten

saga47swan.com

 

0d - 0h -0m - 0s

Chris Løbel

more tba

126 up

246 down

15.000
 

 

waiting list starts here

for the moment

(there is no start nr. 13)

 

We are working on increasing

the number of boats for 2022

 

       
52

K ZERO

Neptun 31

YC-Usedom

 

0d - 0h -0m - 0s

Manfred Meinert

solo

35 up

70 down

4.500
53

MABEA

Sirius 40 DS

mabea-on-tour

 

0d - 0h -0m - 0s 

Matthias Heislitz

Beate Heislitz

99 up

185 down
13.000
54

TBA

tba

 

0d - 0h -0m - 0s 

Jamie Townsend

tba

tba tba
55

ABACUS

X-43

ASC TU HH

 

0d - 0h -0m - 0s

TBA

Stefan Thielebein

tba

111 up

142 down
tba
56

TBA

tba

 

0d - 0h -0m - 0s

Bastian Blendinger

Tim Schönicke

Fabian Kuusik

Vinzenz Kilvinger

tba tba
57

SPUTNIK

Dehler 38 st

Kreuzer Abteilung, LP Wismar

 

0d - 0h -0m - 0s

Eric Wrede

Bernhard Borowski

70 up

86 down

5.500
58

GECKO

Dragonfly 25sport

SKWB

 

0d - 0h -0m - 0s

Rüdiger Schwarz

solo

41 up

90 down

1.000
59

EASTBOUND

Dragonfly 32

Dreieich Segelclub Langen

 

0d - 0h -0m - 0s

-Jan Verdenhalven

-Justus Verdenhalven

-Moritz Verdenhalven

87 up

168 down
3.400
60

SY SUNRISE

Schweden Yacht 34

LYC

 

0d - 0h -0m - 0s

Benjamin Meyer

tba

tba tba
61

JUANVEROMO

Maxus 24

SG Ahrenshoop

 

0d - 0h -0m - 0s

Roland Blumenthal

Julian Blumenthal

27 up

49 down
1.700
62

HEUREKA

Faurby 370

HSC

 

0d - 0h -0m - 0s

Wolfgang Goeken

Julia Pechstein

61

up&down 
5.800
63

SALAH

Beneteau First 27.7

Mecklenburger Segelverein

 

0d - 0h -0m - 0s

Lambert Roters

tba

48 up

110 down
2.850
64

FIREFLY

Drfagonfly 32 Evolution

 

0d - 0h -0m - 0s

John Falzon

tba

88 up

163 down
3.800
65

VELOSA

SHE / IW 31

 

0d - 0h -0m - 0s

Thomas Postel

tba

44

up&down

3.800
66

BLACK MAGGY

Open 40

WSV Hooksiel

 

0d - 0h -0m - 0s

Wolfram Heibeck

tba

71 up

190 down

3.200
67

GERDA MARTHA

Belize 43

 

0d - 0h -0m - 0s

Jochen Brickwede

tba
tba tba
68

STYRIA

Styria 26

PSVSNYC

 

0d - 0h -0m - 0s

Jörg Höhne

Wolfram Höhne

Andreas Höhne

36 up

83 down
700
69

EXTRABREIT

Dragonflay 920 extreme

Multihull Deutschland

 

0d - 0h -0m - 0s

Marc Schneider

solo

70 up

134 down

1.950
70

HAKUNA MATATA

Jeanneau 36i

 

0d - 0h -0m - 0s

Markus Manleitner

tba

tba tba
71

ACCACHOU

Grand Soleil 46.3

RORC

 

0d - 0h -0m - 0s

Sven-Eric Krohn

Thorsten Meindl

Hansjörg Neun

Achim Reddig

120 up

210 down

11.500
72

TARDIS

Leisure 17

Wassersport Charchulla

 

0d - 0h -0m - 0s

Sascha Rosendahl

solo 

17 up

22 down

650
73

EEASY RACE

Dehler 36 db

DRS

 

0d - 0h -0m - 0s

Johannes Knauer

tba

63,8 up

112 down
5.200
74

GATICA

Hanse 371

Segelclub-Hattingen

 

0d - 0h -0m - 0s

Jörg Friedlein

tba

65,5 up

160 down

7.200
75

ELLE EST BELLE

Avance 36

Ancora Marina

 

0d - 0h -0m - 0s

Geert Karnick

tba

50 up

138 down 
4.900 
76

TBA

tba

BMW Segelsport Gemeinschaft

 

0d - 0h -0m - 0s

Andreas Brachwitz

tba

tba tba
77

STINE

Luffe 43

 

0d - 0h -0m - 0s

Lucas Lange

tba

100 up

180 down

tba
78

ERNY

Dragonfly 28 sport

 

0d - 0h -0m - 0s

Niklas Lerche

tba

tba tba
79

tba

 

0d - 0h -0m - 0s 

Samuel Tonne

tba

tba tba
80

tba

 

0d - 0h -0m - 0s 

Björn Richerzhagen

Berlin Sailing Team

tba tba
81

POLAR

Pogo 2

SVC

 

0d - 0h -0m - 0s

Jörn Siedhoff

solo

36 up

116 down
1.000
82

HAPPY OUR 2

Hanse 415

SSC

 

0d - 0h -0m - 0s

Henrich Vorndamme

Björn Koop 

83

up&down

10.500
83

VONNY

Dehler Optima 101

Berliner TSG 1998

 

0d - 0h -0m - 0s

Hilmar Tornow

tba

62 up

78 down

3.400
84

BARBARELLA

Albin Vega

Albin-Vega KV

 

0d - 0h -0m - 0s

Severin Kodderitzsch

solo 

40 up

60 down 
2.500
85

WEISSE WIEK

Kaufmann 49

Yachtwelt

 

0d - 0h -0m - 0s

Edzard-Andres Plath

tba

93 up

250 down

13.200
86

SAMOA

Bavaria 31 Cruiser

Kreuzer Abteilung

 

0d - 0h -0m - 0s

Norman Rose

tba

48 up

77 down

5.000
87

...