Start-Nr. Boat Crew Sail area (m2) Weight (kg) Picture

start nr. 1

FIRLEFANZ

Dragonfly 35

YC Accumersiel

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 1

Onno Thedinga

tba

108

up&down
4.800

start nr. 2

MILLA

Comfortina 38

LYC

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Thomas Bohnen

Petra Aval

Arne Seesemann

70 up

110 down

6.800
start nr. 3

JOKE

Elan E3

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Fabian Aebi

Heinz Aebi

Roger Blatty

53 up

110 down

3.700
start nr. 4

DORIE

Boström 31

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Thomas Knop

solo

35 up

75 down

3.500
start nr. 5

ANTONIE

Lifting keel Cruiser Racer

one off 9,65m

SCOe & SSB 

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Uwe Latarius

tba

56 up

125 down

3.500
start nr. 6

BEBOP

Luffe 40

LYC

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Olaf Fahrenkrog

tba

77 up

147 down
5.500
start nr. 7

POSITION AVAILABLE

tba

 

0d - 0h -0m - 0s

start group tba

tba tba tba
start nr. 8

MJÖLNIR

Dragonfly 28p

WSV1911

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 1

René Fenske

Kati Fenske

Mirko Schünemann

63 up

122 down
2.500
start nr. 9

ÄLVA

Jeanneau Sun Odyssey 36.2

WYC-BHV

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Uwe Michaelis

Yvonne Michaelis

Udo Wischhusen

Claas Lehmkuhl

65 up

112 down
5.600
start nr. 10

KLEIN-A

Albin Ballad, 30ft

SVAOe

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Olaf Spendig

Marc Spendig

48,1 up

85,9 down
3.300
start nr. 11

POSITION AVAILABLE

tba

 

0d - 0h -0m - 0s

start group tba

tba tba tba  
start nr. 12

FLANEUR

Farrier F82R

SLRV

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 1

André Bätz

solo 

49 up

110 down
1.100
start nr. 14

RHE

Arcona 400

SC-Rhe

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Rüdiger Schewe

Isabel Pansa

Ines Langen

Heiko Jagusch

Lutz Lange

Lothar Schomann

tba tba
start nr. 15

BLACKSHEEP

Hanse 315

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Thomas Weigel

solo

37 up

75 down
5.300
start nr. 16

ULYSSES

Impala 30

Fynshav Bådelaug

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Wolfgang Schulz

Jörn Lüdemann

Kai Drohne

Thorsten Fründt

40 up

100 down
3.500
start nr. 17

STINE

Luffe 43

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Lucas Lange

tba

100 up

180 down

7.900
start nr. 18

INDEE

self build one off

9x3m

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Rico Trams

Mario Trams

52

up&down

4.500
start nr. 19

BALU

Vindö

PWV

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Ulrich Schäfer

Uwe Holz

Dirk Schlefske

32 up

50 down
3.900
start nr. 20

DORI

Eygthene 24

ASC

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Thorsten Junge

solo

25 up

56 down
2.100
start nr. 21

FORTYTWO

Lotus 40

SC-Rhe

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Ludwig Bolle

Joachim Melles

Dimitri Pilschikov

40 up

95 down
3.200
start nr. 22

SANTARO

Dehler 35cws

Kreuzer Abteilung

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Dr. Volker Machan

Dr. Dirk Gumbel

Till Gumbel

Jonas Köhler

63 up

108 down

5.000
start nr. 23

FRU JØRGENSEN

Hanse 301 One Off

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Johannes Richter

Marcus Köckritz

43 up

78 down

2.900
start nr. 24

DON QUIXOTE

Fingal

GKSS

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Dag Olsson

solo 

40 up

70 down

3.000
start nr. 25

IMPROMPTU

Moody 54

HSK

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Cameron Sawyer

Jori Saaristo

Johann Friedrich Knubel

Charles de Portes

Lukas Looser

Luca Höfer

120 up

262 down

20.000
start nr. 26

tba

 

0d - 0h -0m - 0s

start group tba

Samuel Tonne

tba

tba tba
start nr. 27

ANNE BONNY

Arcona 400

Seglervereinigung Wilster e.V.

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Hans-Jürgen Färber

Martina Seifert

tba 

100 up

175 down

7.200
start nr. 28

SCAMPOLO

J/35

MVSH

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Wolf Andre Schmidt

Volker Gmelin

Karena Schröder

74 up

120 down

6.000
start nr. 29

SAKURA

DF28 Permormance

Maas&Roer

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 1

Alexander Wilms

Elena Wilms

Nik Hermann

64,5 up

122 down

2.300
start nr. 30

ROSE

Seekreuzer Mukelklasse

T.O. & SCE

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Frank Schroeders

solo

80

up&down

11.000
start nr. 31

FANFAN

one off 40

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Ingo Kranz

Carsten Müller

Jörg Perthen

Sebastian Schröder

Thomas Damerau

82 up

163 down
8.400
start nr. 32

POLAR

Pogo 2

SVC

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Jörn Siedhoff

Torsten Siedhoff

36 up

116 down
1.000
start nr. 33

TULLE

Luffe 43

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Clemens Kundt

Andreas Hemmie

100 up

180 down
7.200
start nr. 34

RASTABAN

Dragonfly 40 ultimate

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 1

Gerrit Hölzle

Werner Buschmann

Phillip Hölzle

Delf Norden

102 up

215 down
6.500
start nr. 35

POSITION AVAILABLE

tba

 

0d - 0h -0m - 0s

start group tba

tba tba tba
start nr. 36

KAREDIG

one off 32

NSV

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Jürgen Leicher

Rasmus Linde

72 up

131 down
7.500
start nr. 37

PIA TESSA

Vilm 117

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Wolf-Dieter Kösling

tba

100

up&down

8.000

(leer)

start nr. 38

ZUKUNFT IV

Baltic 52

KYC

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Jan Oswald

Niklas Schubert

154 up

262,5 down

15.500
start nr. 39

PASSATEMPO

Dehler 37

SpYC

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Harald Libuda

Ralf Schönefeld

Andrea Lewin

Daniel Lewin

tba tba
start nr. 40

POSITION AVAILABLE

tba

 

0d - 0h -0m - 0s

start group tba

tba tba tba
start nr. 41

EBBTIDE

Baltic 33

VHS

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Matthias Meyer

tba

120

up&down

5.000
start nr. 42

PHÖNIX

Dehler 34 (1990)

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Carl Michael Hartmann

Janusz Dagiel

45 up

65 down

4.500
start nr. 43

FIORDILIGI

Fjord MS 33

MSK

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Frank Krupinska

tba

60 up

90 down
7.500
start nr. 44

TRIGON

Matcher 37

Segelgruppe FH Kiel

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Markus Pelz

R. Köhling

tba 

81 up

125 down
4.500
start nr. 45

ALBATROS

X-482

DHH

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Achim Dreyer

Markus Heyder

tba

147 up
228 down
16.000
start nr. 46

UPEPO MWANANA

Dragonfly 32

MOCRA

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 1

Colin MacKinnon

Tony Hatt

Robert Nicholson

84 up

173 down

3.950
start nr. 47 JO

Luffe 37

YC Wismar

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Heike Tews

Bernhard Tews 
tba 3.800
start nr. 48

LUNASOL

Dufour 405 Grand Large

OYC

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Frank Voigt

tba

81

up&down

9.000
start nr. 49

WINDSPIEL

Westerly Tempest 31

Kreuzer Abteilung

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Arnold Zimmermann

Christine Zimmermann

49 up

80 down
4.500
start nr. 50

ANTARES

Sweden 41

 

0d - 0h -0m - 0

sstart group 2

Nora Johanna Schüth

tba

tba 8.000
start nr. 51

POSITION AVAILABLE

tba

 

0d - 0h -0m - 0s

start group tba

tba

tba

tba
start nr. 52

K ZERO

Neptun 31

YC-Usedom

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Manfred Meinert

solo

35 up

70 down

4.500
start nr. 53

 

OKEMAKA

Hanse 348

KYCD

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Hans Ulrich Käufl

Ulli Käufl

Maximilian Käufl

58,5 up

83,4 down
8.500
start nr. 54

TBA

Pogo 30

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Jamie Townsend

tba 

65 up

124 down
2.800
start nr. 55 ABACUS

X-43

ASC TU HH

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Wolf Münchmeyer

Kathrin Schwanitz

Jonathan Achstetter

Friedrich Arnold

Alexander Hirche

Hannes Ranke

111 up

142 down
9.000
start nr. 56

FRIENDSHIP

Seascape 27

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Bastian Blendinger

Tim Schönicke

Fabian Kuusik

Vinzenz Kilvinger

tba tba
start nr. 57

DESPINA

Comet 460 (BJ 1988)

Segelkameradschaft Südwest,

OCC

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Markus Scharowski

Martin Schwerdtfeger

Chérif Khater

Oliver Scharowski

Samuel Scharowski

Pablo Scharowski

110

up&down
11.000
start nr. 58

GECKO

Dragonfly 25sport

SKWB

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 1

Rüdiger Schwarz

solo

41 up

90 down

1.000
start nr. 59

POSITION AVAILABLE

tba

 

0d - 0h -0m - 0s

start group tba

tba tba tba
start nr. 60

SY SUNRISE

Schweden Yacht 34

LYC

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Benjamin Meyer

tba

tba tba
start nr. 61

JUANVEROMO

Maxus 24

SG Ahrenshoop

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Roland Blumenthal

Julian Blumenthal

27 up

49 down
1.700
start nr. 62

RED

Class 40

NRV

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Mathias Mueller von Blumencron

tba

115 up

250 down
4.600
start nr. 63

POSITION AVAILABLE

tba

 

0d - 0h -0m - 0s

start group tba

tba tba tba
start nr. 64

FIREFLY

Drfagonfly 32 Evolution

CA

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 1

John Falzon

Charles Strick

Djan Suphi

88 up

163 down
3.800
start nr. 65

VELOSA

SHE / IW 31

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Thomas Postel

tba

44

up&down

3.800
start nr. 66

BLACK MAGGY

Open 40

WSV Hooksiel

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Wolfram Heibeck

Thies Bartels

83 up

225 down

3.200
start nr. 67

POSITION AVAILABLE

tba

 

0d - 0h -0m - 0s

start group tba

tba tba tba
start nr. 68

NYX

X-79

PSVSNYC

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Jörg Höhne

Andreas Höhne

47,6 up

74,3 down
tba
start nr. 69

TUTTO BENE

Dehler 30 OD

ASVzR

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Hajo Hensel

solo

63 up

130 down

2.800
start nr. 70

HAKUNA MATATA

Jeanneau 36i

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Markus Manleitner

Thomas Grimmert

Volker Schierschke

Steffen Pracht

tba tba
start nr. 71

ACCACHOU

Grand Soleil 46.3

RORC

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Sven-Eric Krohn

Thorsten Meindl

Hansjörg Neun

Achim Reddig

120 up

210 down

11.500
start nr. 72

JE VOLE

Janneau Sun Fast 3200

Arnis

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Udo Schallenberg

solo

60 up

110 down
3.400
start nr. 73

EEASY RACE

Dehler 36 db

DRS

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Johannes Knauer

tba

63,8 up

112 down
5.200
start nr. 74

GATICA

Hanse 371

Segelclub-Hattingen

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Jörg Friedlein

Jan Beyer

Jakob Beyer

Mirco Gantenberg

65,5 up

160 down

7.200
start nr. 75

ELLE EST BELLE

Avance 36

Ancora Marina

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 2

Geert Karnick

Holger Stintat

Jan Diestel

50 up

138 down 
4.900 
start nr. 76

AMBIENTE

Etap 23il

 

0d - 0h -0m - 0s

start group 3

Tobias Elsmann

Christof Jendrossek

28

up&down

1.550